Czekam na coś odkrywczego! Prezydent Ryszard Nowak o budżecie obywatelskim

  • 0

Czekam na coś odkrywczego! Prezydent Ryszard Nowak o budżecie obywatelskim

Zbliża się termin składania propozycji projektów (17 sierpnia – 30 września) do pierwszego w historii Nowego Sącza budżetu obywatelskiego. Dla mieszkańców to możliwość decydowania o kolejnych przedsięwzięciach jakie powinny być zrealizowane w 2016 rok. Prezydent Ryszard Nowak nie ukrywa, że jest pozytywnie zaskoczony zainteresowaniem, z jakim spotkała się ta inicjatywa.

– Cieszy mnie aktyratuszwność Nowosądeczan. Nie spodziewałem się tak dużego zainteresowania budżetem obywatelskim, co jednak świadczy o tym, że mieszkańcy mają głowy pełne pomysłów, chcą czynnie uczestniczyć w życiu miasta i zmieniać Nowy Sącz, widząc potrzeby często niedostrzegane z punktu widzenia ratusza – powiedział Ryszard Nowak. Prezydent dodał również, że pierwszy dla Nowego Sącza budżet obywatelski jest wyraźnym sygnałem, że władze miasta i obywatele mogą i mówią jednym głosem, planując wspólne przedsięwzięcia zarówno te lokalne, realizowane w ramach jednego osiedla, jak również o charakterze ogólnomiejskim. – Mam nadzieję, że propozycje ze strony mieszkańców będą atrakcyjne, przemyślane i ważne dla nas wszystkich. Przeznaczyłem na ten cel 2 mln zł, co jest znaczącą kwotą na tle innych samorządów, kwotą w ramach której można wiele zrobić.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, 26 października nastąpi ogłoszenie listy projektów i zadań, które zostały zatwierdzone przez Zespół Weryfikujący. Od 28 listopada do 5 grudnia 2015 r. zostanie przeprowadzone głosowanie, które będzie ważne w przypadku udziału minimum 3 tys. osób.

– Zachęcam do aktywności i uczestnictwa w budżecie obywatelskim wszystkie środowiska i grupy indywidualnych mieszkańców. Proszę jednocześnie o zapoznanie się z zasadami realizacji budżetu obywatelskiego dla miasta Nowego Sącza, bo od tego zależeć będzie czy ten projekt osiągnie sukces – podsumowuję prezydent Nowak.

Swoje głosy będzie można oddawać poprzez: internet, platformy e-Puap, za pośrednictwem kart do głosowania w specjalnie w tym celu wyznaczonych punktach; wykaz punktów do głosowania zostanie podany do publicznej wiadomości w późniejszym terminie, a także poprzez kartę do głosowania będzie można też przesłać do Urzędu Miasta Nowego Sącza pocztą.